m
به کانال تلگرام ما بپیوندید
به کانال تلگرام ما بپیوندید
بالا

وبلاگ

نشست ۴۵ – مهندس حسین صاحبی

تهیه کننده : محمدهادی شاه حسینی

چهل و پنجمین نشست انتقال تجربه دانشکده مهندسی صنایع افتخار میزبانی از مهندس حسین صاحبی، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت خط دریا بندر، را داشت. ایشان متولد سال ۱۳۴۷ بوده و دوران دبیرستان خود را در دبیرستان شیخ مفید گذراندند. به نقل از مهندس صاحبی، ایشان افتخار این را داشتند تا، دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه علم و صنعت بگذرانند و اکنون نیز علاوه بر پست ها و عناوینی که دارا هستند، مشغول تدریس در دانشگاه نیز هستند. مهندس صاحبی دلیل امر تدریس خود را – که درس اخلاق حرفه ای را نیز تدریس می کنند – مواردی می دانند که در کتاب ها وجود ندارند بلکه ایشان سعی در به اشتراک گذاشتن تجربیات ارزشمند خویش که حاصل کار و کارآفرینی در سال های متمادی می باشد، به علاقه مندان دارند.

در ابتدای جلسه، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، مهندس صاحبی مروری بر سوابق تحصیلی و دوره های آموزشی گذرانده در اقصا نقاط جهان داشتند و گوشه ای از دستاورد ها و افتخارات خویش را بازگو نمودند.

ایشان علت تحصیل در دوره های آموزشی که در خارج از کشور برگزار می شد را نبود علم و دانش مورد نظر برای راه اندازی شرکت ها و بهره برداری از آن ها در عمل می دانند.

نمونه هایی از این کارها، پاکسازی و لایروبی آب راه ها و بنادر شمال و جنوب کشور و همچنین خدماتی از قبیل به وجود آوردن انقلابی در بهبود خدمات تجسس و نجات دریایی (search and rescue) می باشند.

مهندس صاحبی، همچنین به تاسیس یک شرکت با تابعیت کشور عمان با نام sea port line که ترجمه انگلیسی همان نام فارسی شرکت خود می باشد، اشاره نمودند که هدف از تاسیس آن را دور زدن تحریم ها عنوان نمودند.

از نظر ایشان و داستانی که از تجربه خویش در شرکت «نگین سبز خاورمیانه» بیان نمودند، شرکت ها بهتر است به صورت خصوصی اداره شوند تا آنکه تیمی از کارمندان دولتی کنترل و مدیریت آن را به عهده بگیرند، چرا که ریسک پذیری یک تیم خصوصی بسیار بیشتر از تیم دولتی است و در صنعت، ریسک ناپذیری برابر با زیان و بالاآوردن بدهی می باشد.

مدیر لایروبی شرکت تاید واتر خاورمیانه، نکاتی را نیز با مخاطب دانستن دانشجویان متذکر شدند :

 • در کاری موفق نخواهیم شد مگر آنکه هدف داشته باشیم.
 • تا جایی که می توانیم باید برای منافع شرکت خود تلاش کنیم. نه اینکه اصول اخلاقی را زیر پای بگذاریم،خیر… بلکه از اصول مذاکره کردن حتی دبه کردن نیز استفاده کنیم تا از مذاکره به بیشترین نحو بهره ببریم.
 • در دنیا به این نکته دست یافته اند که اگر بخواهیم یک بیزنس بلند مدت موفق داشته باشیم، اصول اولیه اخلاقی را رعایت کنیم. چرا که با فاش شدن یک دروغ تمام اعتبارات شرکت در همه دنیا زیر سوال خواهد رفت.
 • صبر و تلاش ما کم است وگرنه کار برای انجام دادن هست. نباید منتظر کار ماند.
 • از جاهای کوچک، کار های بزرگ انجام می شود.
 • شرط موفقیت، یادگیری مستمر است.
 • همیشه به این فکر باشیم تا توان انجام کاری را در خود به وجود آوریم و آن را در خود قوی کنیم که دیگران توان انجام آن کار را ندارند.
 • در کشوری که فساد اداری زیاد است، مثل آن است که سوار بالنی هستیم که کیسه های شن آن ارزش های ماست. شاید هر کیسه ای را که رها کرده و پایین اندازیم، بالاتر برویم اما سقوطمان سهمگین تر خواهد بود.
 • ما همانند خمیر نان هستیم. همانطور که تا زمانی که نان پخته نشود سنگ های روی آن کنده نمی شوند، ما نیز باید پخته و با تجربه گردیم تا ارزش واقعی خود را کسب کنیم.

ایشان در پایان سخنان خود، درباره کارآفرینی و استارتآپ ها نیز افزودند :

 • کسی که می خواهد موفق باشد باید علم (concept) و مهارت و تجربه (touch) خود را بالا ببرد.
 • کارآفرین ها کسانی هستند که تعادل بازار اقتصادی را برهم می زنند یا آنکه بازار را کشف می کنند.
بدون نظر

ثبت دیدگاه