m
به کانال تلگرام ما بپیوندید
به کانال تلگرام ما بپیوندید
بالا

وبلاگ

نشست ۴۰ – مهندس سید امیرحسین میرمحمدصادقی

چهل و پنجمین نشست انتقال تجربه دانشکده مهندسی صنایع افتخار میزبانی از مهندس سیدامیر حسین میرمحمد صادقی معاون هماهنگی شرکت توسعه رشد معنا را داشت.سوابق آموزشی ایشان به شرح زیر است:

  • مهندسی صنایع – کارشناسی-دانشگاه علم و صنعت
  • مدیریت رسانه – دانشگاه علامه طباطبایی – کارشناسی ارشد

کارآموزی را جدی بگیرید، مهمترین و شاید تنها قسمتی که در دورۀ کارشناسی میان دانشگاه و صنعت ارتباط برقرار میشود، بحث کارآموزی است.
یکی از معضلات و مشکلات اکثر دانشجویانی که در دانشگاههای خوب کشور در حال تحصیل هستند، تک بعدی بودن آنهاست؛ به عنوان مثال فقط به فکر خواندن دروس و داشتن معدل بالا هستند.
تک بعدی نباشید؛ این حرف به این مفهوم نیست که درس نخوانید؛ بلکه انگیزۀ خود را از درس خواندن، یادگیری آن علم قرار دهید، نه اینکه برای نمره درس بخوانید.نمره گرفتن کار سختی نیست.
در محیط کار آن تصور آکادمیکی که از دروس دارید در عمل به کار نمیآید؛ این موضوع را در کارآموزیها متوجه خواهید شد. در محیط کار بسیاری از مسائل وجود دارند که در کتابها و دروسی که خوانده اید پیدا نمیشوند.
در سال ۱۳۹۲ به همراه یک سری از دوستان – که اکثرا هنوز فارغ التحصیل نشده بودیم- و چه در تشکلهای مختلف و چه در دانشکده با هم تعامل داشتیم، شرکتی تأسیس کردیم.
هدف از تأسیس این شرکت: جمع شدن دانشجویان خوب و همفکر دانشگاه علم و صنعت برای انجام پروژه های کاری؛ زیرا دغدغۀ این را داشتم که این دانشجویان در سیستم بروکراسی اداری حال حاضر در بازارکار هضم نشوند!
چگونگی تأسیس این شرکت بدین صورت بود که من به همراه سایر دوستان که در رشته های مختلف تحصیل کرده بودیم، در شرکتهای مختلف مشغول به کار بودیم. با آوردن پروژهها از این شرکتها و شریک کردن سایر دوستان علم و صنعتی در انجام آن شرکت ما شروع به کار کرد.
ادامۀ این روند در مهرماه سال ۱۳۹۴ منجر به تأسیس شرکت معنا گردید.
اواخر سال ۹۴ شرکت دوم با نام برآیند با هدف فعالیت در حوزۀ مکانیک تأسیس شد. در سال ۹۵ شرکت فراموج در زمینه ی برق،شرکت شیوه در حوزه هنر و معماری، شرکت ره نگار در حوزه مشاوره-مدیریت و آینده پژوهی، شرکت فنتام در زمینه مواد و متالوژی و در اواخر این سال نیز شتاب دهنده اکسیژن تاسیس شدند.
شرکت برآیند که جزو فعالترین شرکتهای زیر مجموعۀ شرکت معناست، در ابتدا شروع به تولید دستگاههای سی ان سی و برد آنها کردند که منجر به بومی سازی این صنعت درکشور و کسب دانش بنیانی برای این شرکت شد .
در ادامه با ایدۀ یکی از دوستان، این شرکت وارد حوزۀ تجهیزات پزشکی شد.پس از شکست در اقدام به تولید داخلی یک مادۀ مخصوص برای انعقاد خون به روش مهندسی معکوس، این ایده به سمت مهندسی معکوس تولیدرفت.این سرنگها با مکانیزم خاص و در عین حال قابل ساخت بود و همواره در اتاقهای عمل Inflator سرنگهای برای تزریق به رگهای قلب استفاده می شود
با این کار سرنگی که قالب نمونۀ فرانسوی آن ۹۰۰ میلیون تومان هزینه داشت، با ۴۰ میلیون تومان در کشور ساخته شد و اکنون این سرنگها توسط شرکت ما در حال تولید است.
در ادامه اقدام به تولید دستگاههای پرینتر ۳ بعدی کردیم که متأسفانه فروش آن با شکست مواجه شد؛
کاشی نیز با شکست روبرو شد؛ زیرا پس از ساخت تازه متوجه شدیم تمایل بازار هدف CNC پروژه ساخت دستگاه ما به این سمت نیست و جوابگوی آنها نبود. اما در ادامه تصمیم گرفتیم به جای تولید، با این دستگاهها خدمات ارائه دهیم (تولید قاب)که نه تنها ضرر نکردیم، بلکه منجر به سودرسانی به مجموعه شد.
همۀ شرکتها باید یک مهندس صنایع با نگاه و دید بازاریابی داشته باشد.
یکی از نقاط ضعف و اشتباهات شرکت ما در ابتدا تمرکز شدید برروی تولید و عدم توجه کافی به بازاریابی بود و همین موضوع به شکست دو سه نمونه از پروژهها –از جمله پرینتر ۳ بعدی که گفته شد و همچنین تولید دستگاه های CNC کاشی- ختم شد.
شرکت فراموج نیز که اکنون تمرکز بر مبحث اینترنت اشیاء دارد پس از تولید یک نوع از محصولات خود(روشن کردن وسایلی همچون ماشین لباسشویی هم با دکمه و هم از طریق کنترل از راه دور و موبایل) برای فروش نیازمند یک شرکت بازاریابی شد که علی رغم پایین آمدن سود به این روش، برای فروش محصولات به آن نیاز بود.
البته در حوزه هایی ما توانایی فروش خوبی داشتیم و حتی فروش شرکتهای دیگر را نیز بر عهده میگرفتیم. بهعنوان مثال، شرکت دانش بنیانی تولیدکنندۀ لوازم خانه های سبز(خانه هایی که در برابر امواج مقاومت میکردند) بود که فروش محصولاتش را به ما سپرد و موفق بودیم.
کار در تشکلها و همچنین درس خواندن دو موضوع جدا از هم نیستند و با هم منافاتی ندارند.
من دانشجوی معدل محوری نبودم و دنبال یادگیری بودم ولی اگر به گذشته برگردم، در بعضی از دروس مطالعۀ بیشتری می کنم؛ از جمله: مدیریت پروژه، کنترل کیفیت .

به دوره هایی که در دانشکده برگزار میشود دقت کنید.
ما در شرکت خود نیز مانند شما جلسه هایی انتقال تجربه محور داریم و از افراد مفید برای کسب تجربه دعوت به عمل می آوریم.
به دورۀ کاشت بها دهید و طولانیاش کنید. به نقل از یکی از اساتید دانشگاه علامه:

انسانها در دوران زندگی دارای دو دورۀ کاشت و برداشت هستند. در قدیمپدران ما دورۀ کاشت بزرگی داشتند و دورۀ برداشت کوچکتر بود. شما نیز سعی کنید دوران کاشت خود را طولانی کنید و جدی بگیرید؛ از خاک خوردن و کار سطح پایین تر از توقعات خود ابا نداشته باشید و تا می توانید یادبگیرید.

بدون نظر

ثبت دیدگاه