m
به کانال تلگرام ما بپیوندید
به کانال تلگرام ما بپیوندید
بالا

وبلاگ

نشست ۳۹ – مهندس علیرضا باباخان

ورودی ۱۳۸۷ کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت
ورودی ۱۳۹۱ کارشناسی ارشد مدیریت تکنولوژی دانشکدۀ مهندسی پیشرفت دانشگاه علم و صنعت (معدل ممتاز)
دانشجوی مقطع دکتری در رشتۀ سیاست گذاری علم و فناوری دانشکدۀ مهندسی پیشرفت دانشگاه علم و صنعت،ورودی ۱۳۹۳ (معدل ممتاز)
آن چیزی که در دوران دانشجویی اهمیت دارد یادگیری مستمر است
ارتباطتان را با اساتید قوی کنید و به اصطلاح، به آنان کولی دهید و جایگاه خود را بشناسید.
اینکه شما به فلان استاد گزارش و فایلی تحویل دادهاید و او در کلاسهایش در حال استفاده از آن است، بدان معنی نیست که آن استاد به فایل شما نیاز داشته است و درحال سوء استفاده است. خیلی از این فعالیتها برای کمک به رشد خود دانشجو است. بنابراین از کار برای اساتید نترسید و جایگاه خود به عنوان دانشجو را در نظر بگیرید.
در رزومۀ اساتید کنکاش کنید و پیرامون زمینههایی که فعالیت داشتند مطالعه کنید تا با انواع زمینه هایی که در آینده میتوانید در آن فعالیت داشته باشید به درستی آشنا شوید.
به دروس مقطع کارشناسی دید سیستمی داشته باشید؛ بدین مفهوم که کل دروسی را که میگذارنید به
عنوان یک واحد کل در نظر بگیرید.
مسلماً دروس ارائه شدۀ حال حاضر در رشتۀ مهندسی صنایع، بهترین نیست و جای بهبود دارد ولی همین چارت حال حاضر، چارت خوبی است و تمامی این دروس را جدی بگیرید.
در بازار کار این گونه نیست که شما فقط در یک زمینۀ مستقل)مثل کنترل موجودی( کار کنید.یک مهندس صنایع باید با دید واحدی که نسبت به دروس گذراندهاش دارد توانایی حل مشکلات یک سازمان در قسمتهای مختلف را داشته باشد.
حوزۀ صنعتی خاصی را برای خود انتخاب کنید.
کار آموزی را جدی بگیرید ایشان ضمن اشاره به انجام چند کارآموزی در دوران دانشجوییشان و همچنین تجربۀ کارآموزی در شهر شانگهای چین(که به Future China ملقب است)، بیان کردند: اگر بتوانم به گذشته باز کردم، دوباره به ((کارآموزی)) مشغول خواهم شد.
زیاد مطالعه کنید
سعی کنید به مطالعات جانبی(نظیر قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، درس، تاریخ، منابع مکمل، اخبار مرتبط و …) نیز مشغول شوید.این موضوع به انتخاب تصمیمگیریهای مناسب و پیمودن راه درست به شما کمک شایانی میکند.
هدف اصلی پیشنهاد من به مطالعۀ قرآن، نهج البلاغه و صحیفۀ سجادیه تنها برای کسب ثواب و یا مذهبی بودن کتب نیست؛ این سه کتاب مفاهیم عمیقی از انسان شناسی را در خود گنجاندهاند که یادگیری آنها بسیار کارآمد خواهد بود. مکانیزم کلی مباحث انسان شناسی در این کتب این گونه است که قرآن بیانگر سخن از بالا به پایین(خدا به انسان)، صحیفۀ سجادیه پایین به بالا (انسان به خدا) و نهج البلاغه دارای ساختار انسان با انسان میباشد.
همچنین جریان پیداکردن خوبیها و سخنان پاک در وجود انسان باعث تغییر دید او برای حل مسائل خواهد شد و برخی از افراد را میشناسم که به واسطۀ تقویت این مهارت، ایدههایی به ذهنشان میرسد که دیگران را به تحسین وا میدارد.
و ((زبان انگلیسی)) یادگیری توانمندیهای جانبی بسیار حائز اهمیت است که از مهمترین آنها میتوان به اشاره کرد. ((روش مذاکره))
برای درک نمونهای از اهمیت یادگیری زبان، سرچ کردن در مورد مبحثی جدید را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، بسیاری از استارت آپها در جهان وجود دارند که هنوز در ایران پیاده نشدهاند و پتانسیل پیاده سازی آن در داخل وجود دارد.لازمۀ پی بردن به این استارت آپها و داشتن اطلاعات کافی و مناسب برای پیاده سازی آن در داخل، مطالعۀ منابع خارجی پیرامون آن است.
همچنین برای اشاره به اهمیت یادگیری اصول و فنون مذاکره باید بیان کرد که اگر شما از لحاظ فنی و technical در سطح بالایی باشید ولی توانایی صحبت نداشته باشید، به جایگاه خود نرسیده و یک کارشناس میان رده خواهید بود. برای حل این مشکل و کسب توانایی مذاکره، دورههای خوبی پیرامون فنون مذاکره در حال برگزاری است که میتوانید با شرکت در آنها در این راه گام بردارید.
آن چیزی که در دوران دانشجویی اهمیت دارد یادگیری مستمر است، نه نوشتن مقاله؛ بنابراین هیچوقت به سطح اطلاعاتتان اکتفا نکنید، یادگیری را متوقف نکنید و بیشتر یاد بگیرید.
انجام کار پژوهشی هدفدار انجام کار تئوری نه تنها بد نیست، بلکه میتواند بسیار مفید هم واقع شود.
صبور باشید و اخلاق حرفهای، توانمندی رهبری و کار تیمی را تمرین کنید.
به روابط به صورت راهبردی و بلند مدت نگاه کنید؛ یعنی پس از آنکه همکاری کوتاه مدتتان با دیگران برای رسیدن به یک منفعت تمام شد، ارتباطتان را ادامه دهید و قطع نکنید.
با شرکت در کنفرانسهای علمی در داخل یا خارج از کشور، شبکه ارتباطیتان را قوی و دوستانتان را زیاد کنید. شاید کنفرانسی برای شما آوردۀ علمی زیادی داشته باشد ولی ایجاد لینک با دیگران بسیار میتواند برای شما راه گشا باشد.
همچنین ایشان به تجربهای از ایجاد ارتباط با یکی از اساتید آفریقایی دانشگاههای خارج از کشور و به وجود آمدن ارتباطی مؤثر و کارآمد در یکی از کنفرانسها پرداختند.
به خدا توکل کنید و مطمئن باشید برای کسی که با خدا معامله کند، هیچ بنبستی وجود ندارد.
سالم زندگی کنید؛ به خاطر منافع کوتاه مدت، دست از صداقت و پاکی برندارید و البته زیرک باشید.
راهکار

نکات موجود در پاسخ به سؤالات حضار
از انگیزۀ موجود برای طی کردن کارآموزی در چین: ۱ – تشویق استاد ۲ – خواستار این بودم که بدانم دنیا در چه سطحی است و در دنیا چه میگذرد.
روش بازاریابی چینی ها مویرگی است.
در دانشگاههای چین محدودیت انتخاب واحد وجود نداشت؛ برای همین معمولا در ۶ ترم اول اکثر واحدا را تمام میکنند و در ۲ ترم آخر خود به کار مشغول میشدند.
از نرم افزارهای کاربردی مهندسی صنایع: Mini Tab/MSP/SPSS

بدون نظر

ثبت دیدگاه